Reljeefne hiir

Reljeefne hiir on arvutihiire sarnane seade, mis lisaks tavahiire funktsioonile annab tagasisidet reljeefsete elementide kaudu. Reljeefse hiire plussiks on seadme väikesed mõõtmed ja mobiilsus. Lisaks võib see seade kasutada oma hääleväljundit või töötada koos arvutisse installeeritud ekraanilugejaga. Reljeefne hiir võimaldab pimedal arvutikasutajal saada ülevaate ekraanil olevatest kujunditest ja joonistest ning isegi joonistada Windows paint'ga, kuid probleemiks on seadme kõrge hind ning keeruline kasutama õppimine. 

Pedaalhiir


Pedaalhiir on arvutihiir, mis võimaldab kasutajal jalgadega kursorit liigutada ja hiire nuppe vajutada ning on mõeldud eelkõige inimestele, kellel on raskusi tavahiirega navigeerimisel. Pedaalhiir on tavahiirest suurem ja tugevama konstruktsiooniga, mistõttu talub see paremini tugevamat survet, mida pedaali vajutamine tekitab. Pedaalhiire kasutamine eeldab rohkem aega, sest inimesed ei suuda reeglina oma jalgadega nii täpseid liigutusi teha kui oma kätega. Pedaalhiire pikaajaline valesti kasutamine võib põhjustada lihaskrampe jalgades ja alaselja probleeme. Pedaalhiire kasutamisest saab hea pildi näiteks järgnevast youtube videost. Pedaalhiir on küll kõrge hinnaga, kuid seda on võimalik ka ise valmistada, näiteks sellel koduleheküljel olevate juhiste järgi. 

Võrdlus

Mõlemad hiiretüübid on heaks alternatiiviks erivajadusega inimestele, kellele tavahiire kasutamine ei ole käepärane või osutub hoopis võimatuks. Küll aga erinevad need hiired suuresti oma täpsema sihtgrupi poolest, sest reljeefne hiir on mõeldud eelkõige pimedatele või vaegnägijatele, kuid pedaalhiir seevastu füüsilise erivajadusega isikutele, kellel on raskusi koordinatsiooniga või kes ei saa igapäevaelus toime tulemiseks kasutada oma käsi. Samal ajal kui reljeefne hiir on oma mõõtmetelt väike ja hea mobiilsusega, siis pedaalhiirt on suurte mõõtmete tõttu kaasas kanda tunduvalt ebamugavam. Mõlemad abivahendid on paraku kõrge hinnaga ning nende kasutama õppimine eeldab suhteliselt palju aega. Tehnoloogiliste abivahendite kasutaja peaks kindlasti alati jälgima oma kehaasendit, et vältida selja- ja kaelaprobleeme ning pedaalhiire puhul ka lihaskrampe jalgades.

Kasutatud allikad: 

Kikkas, K. (2010). Tugitehnoloogia. [30.08.2013].
http://beta.wikiversity.org/wiki/Haridustehnoloogia_ja_erivajadustega_inimesed/Tugitehnoloogia

Räpp, A. (2003). Ülevaade pimedate ja nõrgaltnägijate abivahenditest arvutiga töötamisel. [30.08.2013].
http://www.ppy.ee/abiks/probleemist/#_Toc35621395



Leave a Reply.